[10/26/2017] 2017 NPB Draft: updated frequently during the draft

Draft Order

  1. Chiba Lotte Marines
  2. Yakult Swallows
  3. Nippon Ham Fighters
  4. Chunichi Dragons
  5. Orix Buffaloes
  6. Yomiuri Giants
  7. Rakuten Eagles
  8. Yokohama Bay Stars
  9. Seibu Lions
  10. Hanshin Tigers
  11. Softbank Hawks
  12. Hiroshima Carp


Draft Stats

  P C INF OF Total
Regular 44 7 19 12 82
Ikusei 16 5 5 6 32

Additional information about the regular draft:

  • thirty high school players
  • twenty-three college players
  • twenty-nine industrial/independent league players
  • forty-four pitchers
  • seven catchers
  • nineteen infielders
  • twelve outfielders

Source: Sports Hochi 10/27/2017

TV Ratings

  • Hokkaido Region – 21.7%
  • Kanto Region – 13.4%, 17.7% peak
  • Kansai Region – 17.9%, 22.3% peak

Source: Sports Hochi 10/27/2017, Daily Sports 10/27/2017Nikkan Sports 10/27/2017Daily Sports 10/28/2017, Sanspo 10/28/2017


First Round

  • Lotte: Kiyomiya, Kotaro (Waseda Jitsugyo HS)
  • Yakult: Kiyomiya, Kotaro (Waseda Jitsugyo HS)
  • Nippon Ham: Kiyomiya, Kotaro (Waseda Jitsugyo HS)
  • Chunichi: Nakamura, Shosei (Koryo HS)
  • Orix: Tajima, Daiki (JR Higashi Nihon)
  • Yomiuri: Kiyomiya, Kotaro (Waseda Jitsugyo HS)
  • Rakuten: Kiyomiya, Kotaro (Waseda Jitsugyo HS)
  • Yokohama: Azuma, Katsuki (Ritsumeikan U)
  • Seibu: Tajima, Daiki (JR Higashi Nihon)
  • Hanshin: Kiyomiya, Kotaro (Waseda Jitsugyo HS)
  • Softbank: Kiyomiya, Kotaro (Waseda Jitsugyo HS)
  • Hiroshima: Nakamura, Shosei (Koryo HS)

Lottery

Kiyomiya, Kotaro (Waseda Jitsugyo HS)

  • Nippon Ham

Nakamura, Shosei (Koryo HS)

  • Hiroshima

Tajima, Daiki (JR Higashi Nihon)

  • Orix

Re-Draft

  • Lotte: Yasuda, Hisanori (Riseisha HS)
  • Yakult: Murakami, Munetaka (Kyushu Gakuin HS)
  • Chunichi: Suzuki, Hiroshi (Yamaha)
  • Yomiuri: Murakami, Munetaka (Kyushu Gakuin HS)
  • Rakuten: Murakami, Munetaka (Kyushu Gakuin HS)
  • Seibu: Saito, Hiromasa (Meiji U)
  • Hanshin: Yasuda, Hisanori (Riseisha HS)
  • Softbank: Yasuda, Hisanori (Riseisha HS)

Lottery

Yasuda, Hisanori (Riseisha HS)

  • Lotte

Murakami, Munetaka (Kyushu Gakuin HS)

  • Yakult

Re-Draft

  • Yomiuri: Kuwahara, Takuya (Chuo U)
  • Rakuten: Kondo, Hiroki (Okayama Shoka U)
  • Hanshin: Baba, Kosuke (Sendai U)
  • Softbank: Baba, Kosuke (Sendai U)

Lottery

Baba, Kosuke (Sendai U)

  • Hanshin

Re-Draft

  • Softbank: Yoshizumi, Haruto (Tsuruoka Higashi HS)

Final Results

  • Lotte: Yasuda, Hisanori INF (Riseisha HS)
  • Yakult: Murakami, Munetaka C (Kyushu Gakuin HS)
  • Nippon Ham: Kiyomiya, Kotaro INF (Waseda Jitsugyo HS)
  • Chunichi: Suzuki, Hiroshi P (Yamaha)
  • Orix: Tajima, Daiki P (JR Higashi Nihon)
  • Yomiuri: Kuwahara, Takuya P (Chuo U)
  • Rakuten: Kondo, Hiroki P (Okayama Shoka U)
  • Yokohama: Azuma, Katsuki P (Ritsumeikan U)
  • Seibu: Saito, Hiromasa P (Meiji U)
  • Hanshin: Baba, Kosuke P (Sendai U)
  • Softbank: Yoshizumi, Haruto P (Tsuruoka Higashi HS)
  • Hiroshima: Nakamura, Shosei C (Koryo HS)

Second Round

  • Chiba Lotte Marines: Fujioka, Yudai INF (Toyota)
  • Yakult Swallows: Oshita, Yuma P (Mitsubishi Juko Hiroshima)
  • Nippon Ham Fighters: Nishimura, Takahiro P (NTT Higashi Nihon)
  • Chunichi Dragons: Ishikawa, Sho P (Seiran Taito HS)
  • Orix Buffaloes: Suzuki, Kohei P (Hitachi)
  • Yomiuri Giants: Kishida, Yukinori C (Osaka Gas)
  • Rakuten Eagles: Iwami, Masaki OF (Keio Gijuku U)
  • Yokohama Bay Stars: Kamizato, Kazuki OF (Nihon Seimei)
  • Seibu Lions: Nishikawa, Manaya OF (Hanasaki Tokuharu)
  • Hanshin Tigers: Takahashi, Haruto P (Asia U)
  • Softbank Hawks: Takahashi, Rei P (Senshu U)
  • Hiroshima Carp: Yamaguchi, Sho P (Kumamoto Kogyo HS)

Third Round

  • Hiroshima Carp: Kemna, Brad Makoto P (Nippon Bunri U)
  • Softbank Hawks: Masuda, Shu OF (Yokohama HS)
  • Hanshin Tigers: Kumagai, Takahiro INF (Rikkyo U)
  • Seibu Lions: Ito, Sho P (IL Tokushima)
  • Yokohama Bay Stars: Sakaguchi, Kosuke P (Hokkai HS)
  • Rakuten Eagles: Yamasaki, Tsuyoshi INF (Kokugakuin U)
  • Yomiuri Giants: Oshiro, Takumi C (NTT Nishi Nihon)
  • Orix Buffaloes: Fukuda, Shuhei INF (NTT Higashi Nihon)
  • Chunichi Dragons: Takamatsu, Wataru P (Takigawa DaiNi HS)
  • Nippon Ham Fighters: Tanaka, Eito P (Yanagigaura HS)
  • Yakult Swallows: Kuramoto, Harutaka P (Okayama Shoka U)
  • Chiba Lotte Marines: Yamamoto, Daiki P (Mitsubishi Okazaki)

Fourth Round

  • Chiba Lotte Marines: Sugano, Tsuyoshi OF (Hitachi)
  • Yakult Swallows: Shiomi, Yasutaka OF (JX-ENEOS)
  • Nippon Ham Fighters: Nanba, Yuhei INF (Soshi Gakuen HS)
  • Chunichi Dragons: Shimizu, Tatsuya P (Hanasaki Tokuharu HS)
  • Orix Buffaloes: Honda, Hitomi P (Seisa Kokusai HS)
  • Yomiuri Giants: Kitamura, Takumi INF (Asia U)
  • Rakuten Eagles: Watanabe, Yuki P (Yokohama Shoka U)
  • Yokohama Bay Stars: Saito, Shunsuke P (JX-ENEOS)
  • Seibu Lions: Taira, Kaima P (Yaeyama Shoko HS)
  • Hanshin Tigers: Shimada, Kairi OF (Jobu U)
  • Softbank Hawks: Shiino, Arata P (Kokushikan U)
  • Hiroshima Carp: Nagai, Atsushi OF (Nishogakusha DaiFu HS)

Fifth Round

  • Hiroshima Carp: Endo, Atsushi P (Kasumigaura HS)
  • Softbank Hawks: Taura, Fumimaru P (Shugakukan HS)
  • Hanshin Tigers: Tanigawa, Masaki P (Kyushu Mitsubishi)
  • Seibu Lions: Yoza, Kaito P (Gifu Keizai U)
  • Yokohama Bay Stars: Sakurai, Shuto P (NichiDaiSan HS)
  • Rakuten Eagles: Tanaka, Akito OF (BFL Hyogo)
  • Yomiuri Giants: Tanaka, Shunta INF (Hitachi)
  • Orix Buffaloes: Nishimura, Ryo C (SUBARU)
  • Chunichi Dragons: Ito, Kosuke OF (ChukyoDai Chukyo HS)
  • Nippon Ham Fighters: Kitaura, Ryuji P (Hakuoh Dai Ashikaga HS)
  • Yakult Swallows: Kanakubo, Yuto P (TokaiDai Ichihara Boyo HS)
  • Chiba Lotte Marines: Watanabe, Keita P (NTT Higashi Nihon)

Sixth Round

  • Chiba Lotte Marines: Nagano, Shoji P (Honda)
  • Yakult Swallows: Miyamoto, Takeshi INF (Nara Gakuen U)
  • Nippon Ham Fighters: Suzuki, Ryotaro P (Tohoku Gakuin U)
  • Chunichi Dragons: Yamamoto, Takumi P (Shiritsu Ichinomiya HS)
  • Orix Buffaloes: Nishiura, Hayato OF (Meitoku Gijuku HS)
  • Yomiuri Giants: Wakabayashi, Akihiro INF (JX-ENEOS)
  • Rakuten Eagles: Nishimaki, Kenji INF (Sendai Ikuei HS)
  • Yokohama Bay Stars: Terada, Koki P (BCL Ishikawa)
  • Seibu Lions: Tsunashima, Ryusei INF (Itoigawa Hakurei HS)
  • Hanshin Tigers: Maki, Joichiro P (Keishin HS)
  • Softbank Hawks: DONE
  • Hiroshima Carp: Hiraoka, Takato (Chubu Gakuin U)

Seventh Round

  • Hiroshima Carp: DONE
  • Softbank Hawks: DONE
  • Hanshin Tigers: DONE
  • Seibu Lions: DONE
  • Yokohama Bay Stars: Miyamoto Shumei INF (Panasonic)
  • Rakuten Eagles: Teraoka, Kanji P (BCL Ishikawa)
  • Yomiuri Giants: Murakami, Kaito OF (Nara Gakuen U)
  • Orix Buffaloes: Hirosawa, Shinya INF (Oita Shogyo HS)
  • Chunichi Dragons: DONE
  • Nippon Ham Fighters: Miyadai, Kohei P (Tokyo U)
  • Yakult Swallows: Matsumoto, Naoki C (Seino Unyu)
  • Chiba Lotte Marines: DONE

Eighth Round

  • Chiba Lotte Marines: DONE
  • Yakult Swallows: Numata, Takumi P (BCL Ishikawa)
  • Nippon Ham Fighters: DONE
  • Chunichi Dragons: DONE
  • Orix Buffaloes: Yamaashi, Tatsuya INF (Honda Suzuka)
  • Yomiuri Giants: Yuasa, Dai INF (KenDai Takasaki)
  • Rakuten Eagles: DONE
  • Yokohama Bay Stars: Kusumoto, Taishi INF (Tohoku Fukushi U)
  • Seibu Lions: DONE
  • Hanshin Tigers: DONE
  • Softbank Hawks: DONE
  • Hiroshima Carp: DONE

Ninth Round

  • Hiroshima Carp: DONE
  • Softbank Hawks: DONE
  • Hanshin Tigers: DONE
  • Seibu Lions: DONE
  • Yokohama Bay Stars: Yamamoto, Yudai C (BCL Shiga)
  • Rakuten Eagles: DONE
  • Yomiuri Giants: DONE
  • Orix Buffaloes: DONE
  • Chunichi Dragons: DONE
  • Nippon Ham Fighters: DONE
  • Yakult Swallows: DONE
  • Chiba Lotte Marines: DONE

Tenth Round

  • Chiba Lotte Marines: DONE
  • Yakult Swallows: DONE
  • Nippon Ham Fighters: DONE
  • Chunichi Dragons: DONE
  • Orix Buffaloes: DONE
  • Yomiuri Giants: DONE
  • Rakuten Eagles: DONE
  • Yokohama Bay Stars: DONE
  • Seibu Lions: DONE
  • Hanshin Tigers: DONE
  • Softbank Hawks: DONE
  • Hiroshima Carp: DONE

Ikusei Draft

First Round

  • Chiba Lotte Marines: Wada, Koshiro OF (BCL Toyama)
  • Chunichi Dragons: Okura, Akito P (IL Tokushima)
  • Orix Buffaloes: Inatomi, Hiroki C (Sanda Shosei HS)
  • Yomiuri Giants: Higa, Kenshin INF (Morioka DaiFu HS)
  • Rakuten Eagles: Ide, Ryotaro P (Kyushu Sangyo U)
  • Yokohama Bay Stars: Nakagawa, Ko P (Minoshima HS)
  • Seibu Lions: Takagi, Wataru OF (Shinsokan HS)
  • Hanshin Tigers: Ishii, Masaki P (Jobu U)
  • Softbank Hawks: Ogata, Shuto P (Gakuho Ishikawa HS)
  • Hiroshima Carp: Okabayashi, Tsubasa P (Komono HS)

Second Round

  • Hiroshima Carp: Fujii, Reira P (Omagari Kogyo HS)
  • Softbank Hawks: Shuto, Ukyo INF (Tokyo Nogyo Hokkaido Okhotsk)
  • Hanshin Tigers: DONE
  • Seibu Lions: Saito, Masato C (Hokkaido Kyoiku Iwamizawa)
  • Yokohama Bay Stars: DONE
  • Rakuten Eagles: Matsumoto, Kyoshiro INF (Konan HS)
  • Yomiuri Giants: Yamakami, Shingo P (Tokiwa HS)
  • Orix Buffaloes: Azuma, Kohei P (Kobe Koryo HS)
  • Chunichi Dragons: Ishida, Kento Mark P (Ryukoku U)
  • Chiba Lotte Marines: Mori, Ryotaro P (Miyakonojo Shogyo HS)

Third Round

  • Chiba Lotte Marines: DONE
  • Chunichi Dragons: DONE
  • Orix Buffaloes: Hiyane, Akihito INF (Hiryu HS)
  • Yomiuri Giants: Kasai, Shun OF (Tohoku Fukushi U)
  • Rakuten Eagles: Nakamura, Kazuki OF (Tenri U)
  • Yokohama Bay Stars: DONE
  • Seibu Lions: DONE
  • Hanshin Tigers: DONE
  • Softbank Hawks: Sunagawa, Richard INF (Okinawa Shogaku HS)
  • Hiroshima Carp: Sasaki, Ken P (Ogasa HS)

Fourth Round

  • Hiroshima Carp: DONE
  • Softbank Hawks: Otake, Kotaro P (Waseda U)
  • Hanshin Tigers: DONE
  • Seibu Lions: DONE
  • Yokohama Bay Stars: DONE
  • Rakuten Eagles: DONE
  • Yomiuri Giants: Tanaka, Yudai P (Haguro HS)
  • Orix Buffaloes: Kisu, Desouza Felipe C (Gotenbashi Nishi HS)
  • Chunichi Dragons: DONE
  • Chiba Lotte Marines: DONE

Fifth Round

  • Chiba Lotte Marines: DONE
  • Chunichi Dragons: DONE
  • Orix Buffaloes: DONE
  • Yomiuri Giants: Hirohata, Rui C (Rissho U)
  • Rakuten Eagles: DONE
  • Yokohama Bay Stars: DONE
  • Seibu Lions: DONE
  • Hanshin Tigers: DONE
  • Softbank Hawks: Higurashi, Yamato OF (Tachibana Gakuen HS)
  • Hiroshima Carp: DONE

Sixth Round

  • Hiroshima Carp: DONE
  • Softbank Hawks: Watanabe, Yuta P (BCL Niigata)
  • Hanshin Tigers: DONE
  • Seibu Lions: DONE
  • Yokohama Bay Stars: DONE
  • Rakuten Eagles: DONE
  • Yomiuri Giants: Koyama, Shohei C (Kansai U)
  • Orix Buffaloes: DONE
  • Chunichi Dragons: DONE
  • Chiba Lotte Marines: DONE

Seventh Round

  • Chiba Lotte Marines: DONE
  • Chunichi Dragons: DONE
  • Orix Buffaloes: DONE
  • Yomiuri Giants: Orishita, Koki P (Shinno HS)
  • Rakuten Eagles: DONE
  • Yokohama Bay Stars: DONE
  • Seibu Lions: DONE
  • Hanshin Tigers: DONE
  • Softbank Hawks: DONE
  • Hiroshima Carp: DONE

Eighth Round

  • Hiroshima Carp: DONE
  • Softbank Hawks: DONE
  • Hanshin Tigers: DONE
  • Seibu Lions: DONE
  • Yokohama Bay Stars: DONE
  • Rakuten Eagles: DONE
  • Yomiuri Giants: Arai, Sota OF (Sekine Gakuen HS)
  • Orix Buffaloes: DONE
  • Chunichi Dragons: DONE
  • Chiba Lotte Marines: DONE

Ninth Round

  • Chiba Lotte Marines: DONE
  • Chunichi Dragons: DONE
  • Orix Buffaloes: DONE
  • Yomiuri Giants: DONE
  • Rakuten Eagles: DONE
  • Yokohama Bay Stars: DONE
  • Seibu Lions: DONE
  • Hanshin Tigers: DONE
  • Softbank Hawks: DONE
  • Hiroshima Carp: DONE

Leave a Reply

NPB Standings [Full]
G W L T
Hiroshima 143 88 51 4
Hanshin 143 78 61 4
Yokohama 143 73 65 5
Yomiuri 143 72 68 3
Chunichi 143 59 79 5
Yakult 143 45 96 2
G W L T
Softbank 143 94 49 0
Seibu 143 79 61 3
Rakuten 143 77 63 3
Orix 143 63 79 1
Nippon Ham 143 60 83 0
Lotte 143 54 87 2
Don't forget to check these out!
Today's Birthdays